REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Dokładnie miesiąc temu premierę miała najnowsza

czwarta już część cyklu „Burzyński i Majewski” autorstwa Joanny Opiat-Bojarskiej. Tytuł tego tomu to „Ucieczka”. Już sam opis wydawcy dostarcza czytelnikowi mrożących krew w żyłach wrażeń. Na okładce czytamy bowiem : „Uciekaj albo zgiń. Escape room to sposób na zabawę ze znajomymi. Czworo młodych ludzi daje się zamknąć w pokoju pełnym zagadek. Mają dziewięćdziesiąt minut na rozwiązanie ich wszystkich oraz znalezienie wyjścia. Dobra zabawa dość szybko schodzi na dalszy plan. Zaczyna się nerwówka i walka z własnymi lękami.

Policyjny duet : Burzyński i Majewski w bagażniku wbitego w drzewo samochodu dokonuje makabrycznego odkrycia. Kierowca zbiegł, a ustalenie jego tożsamości nie jest takie łatwe, jak by się mogło wydawać. Kiedy przyjmują zawiadomienie o zaginięciu dziewczyny, dają się wciągnąć w niebezpieczną rozgrywkę, w której stawką jest życie.

Tymczasem pod Poznaniem na terenie nielegalnej hodowli zwierząt egzotycznych odnalezione zostają ludzkie kości. Ich identyfikacją zajmie się zabiegana antropolog sądowa Anita Broll”.

Czyż po takiej zachęcie można przejść obok tej książki obojętnie?

opiat1

Jak już zdążyliśmy się zorientować kluczowym miejscem dla całego rozwoju akcji w „Ucieczce” jest escape room. Co to takiego? To nowy pomysł, ale równocześnie bardzo już popularny sposób na zabawę ze znajomymi. Gra polega na tym, by wydostać się z zamkniętego pokoju pełnego zagadek. Drużyny mają na to określony czas, a wygrywa oczywiście ta drużyna, która wydostanie się najszybciej. W jednym z takich to właśnie escape roomów mieszczącym się w Poznaniu bawi się czwórka znajomych. Nie bez problemów, ale dosyć szybko udaje im się rozwiązać wszystkie zagadki i opuścić pokój. Prawdziwa - i o wiele poważniejsza - zagadka pojawia się dopiero później, a to dlatego, że cała czwórka znika bez śladu….

Nie zdążymy się nawet nad tym dłużej zastanowić, a Autorka już przenosi nas na miejsce wypadku drogowego, gdzie w bagażniku rozbitego na przydrożnym drzewie samochodu policja odnajduje zamrożone zwłoki młodej kobiety… Przed duetem policyjnych śledczych – Burzyńskim i Majewskim stoi trudne zadanie, by znaleźć odpowiedzi na wiele trudnych pytań. Przede wszystkim : Kim jest ofiara? Czy ma ona związek z którąś z zaginionych dziewczyn? I gdzie przede wszystkim jest kierowca rozbitego auta? Czy to sam morderca prowadził? Czy też wstępne powiązanie ofiary z zaginionymi to całkowicie mylny trop i tylko niepotrzebne zagmatwanie śledztwa? Zdradzę tylko, że im dalej robi się jeszcze ciekawiej, a na miejsce każdego pytania, na które uda się znaleźć wyjaśnienie pojawia się kilka następnych…

Dodatkowym plusem książki jest warstwa obyczajowa. Od pierwszej części cyklu z zapartym tchem śledzimy życiowe perypetie każdego z głównych bohaterów. Jak przystało na prawdziwych gliniarzy (przynajmniej tych znanych mi z moich kryminalnych lektur ;-) ) ich życie osobiste nie należy do bezproblemowych i bajkowych, takich w stylu „żyli długo i szczęśliwie”. Jak większość z ich literackich koleżanek i kolegów zmagają się oni zarówno z problemami w miejscu pracy, jak i – a może przede wszystkim – w życiu prywatnym. Na podkreślenie zasługuje również lekki, naturalny język z żywymi, błyskotliwymi dialogami. Naprawdę dobrze się czyta! Tak myślę, że polski kryminał …chyba jest kobietą! ;-)

Jako wielbicielka twórczości Joanny Opiat-Bojarskiej zachęcam również do sięgnięcia po inne książki Autorki. Oprócz przygód Burzyńskiego i Majewskiego, od których rozpoczęłam przygodę z Autorką (i najbardziej zapadającej w pamięć pierwszej części cyklu noszącej tytuł „Gdzie jesteś, Leno?”) szczególnie mocno polecam inną serię kryminalną z dziennikarką śledczą Anną Rogozińską oraz powstałą na bazie własnych doświadczeń i walki Autorki z ciężką chorobą poruszającą do głębi książkę pt. „Kto wyłączy mój mózg?”.

Życzę udanej lektury!

Autor: Ewa Suchoń

Wszystkie
Gmina Węgierska Górka
Gmina Milówka
Beskid997
Z regionu
Żywiec
Gmina Rajcza
Sport
Gmina Jeleśnia
Książka Tygodnia
Wywiady
Gość BESKIDLIVE